Halo
Bowl 10xH6cm cloud Halo
Add a soothing touch to your culinary presentations with the 10 cm gray bowl from the Halo collection. The reactive glaze provides a unique aesthetic, perfect for refined desserts or vibrant salads. Ideal for chefs aiming to impress their guests with impeccable style and durability.
5.5
(Excl. VAT)
Loading...
Halo Cloud is all about embracing the serene beauty of soft colours. While misty colours come together to form a mesmerising visual symphony reminiscent of morning fog, the reactive glazing technique ensures each piece in this porcelain series has a unique appearance. A lot of thought has also gone into the range, which combines round and oval shapes for versatility in presentation.
| SKU | 605093 |
|---|---|
| Brand | Fine2Dine |
| Collection | Halo |
| Product type | Bowl |
| Newest | Jan 5, 2024 |
| Main color | Grey |
| Colors | Grey |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Porcelain |
| Finish | Reactive Glazing |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 10xH6cm |
| Produced in | China |
| Diameter | 10 cm |
| Length (cm) | 10 |
| Width (cm) | 10 cm |
| Height (cm) | 6 cm |
| Content (cl) | 20 |
| Weight | 0,22 kg |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 6 |
| Item barcode | 5410595761050 |
Inner carton
| Barcode: | 25410595761054 |
| Width: | 0.18 m |
| Height: | 0.11 m |
| Length: | 0.18 m |
| Weight: | 1.32 kg |
| Quantity: | 6 |
Outer carton
| Barcode: | 15410595761057 |
| Width: | 0.25 m |
| Height: | 0.24 m |
| Length: | 0.37 m |
| Weight: | 10.56 kg |
| Quantity: | 48 |
Palet
| Barcode: | 35410595761051 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 1.12 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 380.16 kg |
| Quantity: | 1728 |