Munduk
Bowl 19xH8cm grey Munduk
This rustic collection in strong chip-resistant porcelain immediately adds character to your table! The characteristic upstanding rim ensures the stackability of the items and it guarantees multiple food presentation and plating techniques. All products within the Munduk collection are finished with a reactive glaze. Therefore they look slightly different, but fit beautifully together. The dark green swirls will emmerse you into the mystic world of tableware. The grey variant is a secured choice for every dining facility.Purchasing this collection entitles you to a 2-year Edge Chip Warranty.
14.95
(Excl. VAT)
Loading...
This rustic collection in strong chip-resistant porcelain immediately adds character to your table! The characteristic upstanding rim ensures the stackability of the items and it guarantees multiple food presentation and plating techniques. All products within the Munduk collection are finished with a reactive glaze. Therefore they look slightly different, but fit beautifully together. The dark green swirls will emmerse you into the mystic world of tableware. The grey variant is a secured choice for every dining facility.Purchasing this collection entitles you to a 2-year Edge Chip Warranty.
| SKU | 604370 |
|---|---|
| Brand | Fine2Dine |
| Collection | Munduk |
| Product type | Bowl |
| Newest | Jun 15, 2022 |
| Main color | Grey |
| Colors | Grey |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Porcelain |
| Finish | Reactive Glazing |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 19xH8cm |
| Produced in | China |
| Diameter | 19 cm |
| Length (cm) | 19 |
| Width (cm) | 19 cm |
| Height (cm) | 8 cm |
| Content (cl) | 110 |
| Weight | 0,81 kg |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 4 |
| Item barcode | 5410595748310 |
Inner carton
| Barcode: | 25410595748314 |
| Width: | 0.16 m |
| Height: | 0.205 m |
| Length: | 0.205 m |
| Weight: | 3.21 kg |
| Quantity: | 4 |
Outer carton
| Barcode: | 15410595748317 |
| Width: | 0.335 m |
| Height: | 0.23 m |
| Length: | 0.44 m |
| Weight: | 13.9 kg |
| Quantity: | 16 |
Palet
| Barcode: | 35410595748311 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 1.06 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 280.7 kg |
| Quantity: | 320 |