Deep plate 26/13xH4cm Gravure
Experience the Gravure collection's 26cm porcelain deep plate, perfect for showcasing your culinary creations. Its subtle engravings add sophistication to any dining setting. Ideal for serving hearty pastas or vibrant salads, enhancing your dining table's allure.
24.95
(Excl. VAT)
Loading...
Thanks to our Gravure Collection, you'll effortlessly add a touch of finesse to any dinner party. These refined plates, made from high quality porcelain embody a sense of luxury. Be enchanted by the hand-applied subtle, delicate engraving that adorns the edges of these plates, a beautiful detail that will take your table setting to the next level.
| SKU | 785454 |
|---|---|
| Brand | Chic |
| Collection | Gravure |
| Product type | Deep Plate |
| Newest | Jun 13, 2024 |
| Main color | White |
| Colors | White |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Porcelain |
| Finish | Structured |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 26/13xH4cm |
| Produced in | China |
| Diameter | 26 cm |
| Length (cm) | 26 |
| Width (cm) | 26 cm |
| Height (cm) | 4 cm |
| Content (cl) | 25 |
| Weight | 0,75 kg |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | Yes |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 4 |
| Item barcode | 5410595768479 |
Inner carton
| Barcode: | 25410595768473 |
| Width: | 0.095 m |
| Height: | 0.27 m |
| Length: | 0.27 m |
| Weight: | 3 kg |
| Quantity: | 4 |
Outer carton
| Barcode: | 15410595768476 |
| Width: | 0.29 m |
| Height: | 0.3 m |
| Length: | 0.3 m |
| Weight: | 9 kg |
| Quantity: | 12 |
Palet
| Barcode: | 35410595768470 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 1.03 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 216 kg |
| Quantity: | 288 |