Bowl 5xH4,5cm white Perla
Experience the subtle sophistication of the Perla collection with our 5xH4.5cm white bowl. Perfect for serving delicate desserts or side dishes, this piece enhances your table with timeless elegance. Crafted with precision, it ensures durability and style for fine dining.
5.95
(Excl. VAT)
Loading...
Perla (referring to the beautiful white round pearls of pearl oysters) is a symbol of innovation in many ways. It is CHIC's iconic collection, combining elemental natural beauty with innovative influences. The white Perla items are made from the leading SiloxiHT formula. This formula consists of a unique combination of high-quality materials, making the products not only thinner and slightly translucent, but also extremely light, highly durable and wear-resistant. SiloxiHT guarantees fine bone china looks with robust properties. What's more, the durable and lightweight material is an excellent tool for catering staff and is even perfect for the aviation industry. Both the chef and the person serving the plates at the table enjoy working with it.
| SKU | 783525 |
|---|---|
| Brand | Chic |
| Collection | Perla |
| Product type | Bowl |
| Newest | Jun 12, 2025 |
| Main color | White |
| Colors | White |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Siloxi HT Porcelain |
| Finish | Non-reactive Glazing |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 5xH4,5cm |
| Produced in | China |
| Diameter | 6 cm |
| Length (cm) | 4.9 |
| Width (cm) | 6 cm |
| Height (cm) | 4.9 cm |
| Content (cl) | 5 |
| Weight | 0,045 kg |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 4 |
| Item barcode | 5410595775101 |
Inner carton
| Barcode: | 25410595775105 |
| Width: | 0.105 m |
| Height: | 0.055 m |
| Length: | 0.105 m |
| Weight: | 0.18 kg |
| Quantity: | 4 |
Outer carton
| Barcode: | 15410595775108 |
| Width: | 0.34 m |
| Height: | 0.24 m |
| Length: | 0.345 m |
| Weight: | 6.48 kg |
| Quantity: | 144 |
Palet
| Barcode: | 35410595775102 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 1.12 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 155.52 kg |
| Quantity: | 3456 |