Deep plate 27,5/13xH4cm white Perla
Experience the perfect blend of innovation and elegance with the 27.5cm white deep plate from the Perla collection. Made with SiloxiHT, this plate is lighter, more durable, and beautifully translucent, making it ideal for showcasing your culinary creations.
34.95
(Excl. VAT)
Loading...
Perla (referring to the beautiful white round pearls of pearl oysters) is a symbol of innovation in many ways. It is CHIC's iconic collection, combining elemental natural beauty with innovative influences. The white Perla items are made from the leading SiloxiHT formula. This formula consists of a unique combination of high-quality materials, making the products not only thinner and slightly translucent, but also extremely light, highly durable and wear-resistant. SiloxiHT guarantees fine bone china looks with robust properties. What's more, the durable and lightweight material is an excellent tool for catering staff and is even perfect for the aviation industry. Both the chef and the person serving the plates at the table enjoy working with it.
| SKU | 783509 |
|---|---|
| Brand | Chic |
| Collection | Perla |
| Product type | Deep Plate |
| Newest | Oct 14, 2018 |
| Main color | White |
| Colors | White |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Siloxi HT Porcelain |
| Shape | Round, Wide Rim |
| Commercial dimensions | 27,5/13xH4cm |
| Produced in | China |
| Diameter | 27.5 cm |
| Length (cm) | 27.5 |
| Width (cm) | 27.5 cm |
| Content (cl) | 21 |
| Weight | 0,57 kg |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 4 |
| Item barcode | 5410595698028 |
Inner carton
| Barcode: | 25410595698022 |
| Width: | 0.285 m |
| Height: | 0.082 m |
| Length: | 0.285 m |
| Weight: | 2.14 kg |
| Quantity: | 4 |
Outer carton
| Barcode: | 15410595698025 |
| Width: | 0.3 m |
| Height: | 0.31 m |
| Length: | 0.37 m |
| Weight: | 8.56 kg |
| Quantity: | 16 |
Palet
| Barcode: | 35410595698029 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 1.7 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 342.4 kg |
| Quantity: | 640 |