Halo
Plate 28,5cm cloud Halo
Looking to add a touch of tranquility to your dining experience? The 28.5 cm gray plate from the Halo collection delivers just that with its reactive glaze and unique porcelain finish. Perfect for stylishly presenting your culinary creations, this plate is both sturdy and timeless.
23.95
(Excl. VAT)
Loading...
Halo Cloud is all about embracing the serene beauty of soft colours. While misty colours come together to form a mesmerising visual symphony reminiscent of morning fog, the reactive glazing technique ensures each piece in this porcelain series has a unique appearance. A lot of thought has also gone into the range, which combines round and oval shapes for versatility in presentation.
| SKU | 605092 |
|---|---|
| Brand | Fine2Dine |
| Collection | Halo |
| Product type | Plate |
| Newest | Jan 5, 2024 |
| Main color | Grey |
| Colors | Grey |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Porcelain |
| Finish | Reactive Glazing |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 28cm |
| Produced in | China |
| Diameter | 28 cm |
| Length (cm) | 28 |
| Width (cm) | 28 cm |
| Height (cm) | 3.6 cm |
| Weight | 0,995 kg |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 4 |
| Item barcode | 5410595761043 |
Inner carton
| Barcode: | 25410595761047 |
| Width: | 0.085 m |
| Height: | 0.295 m |
| Length: | 0.295 m |
| Weight: | 3.98 kg |
| Quantity: | 4 |
Outer carton
| Barcode: | 15410595761040 |
| Width: | 0.28 m |
| Height: | 0.315 m |
| Length: | 0.305 m |
| Weight: | 11.94 kg |
| Quantity: | 12 |
Palet
| Barcode: | 35410595761044 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 1.06 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 286.56 kg |
| Quantity: | 288 |