Milk/sauce jug 5,5cl white Perla
Pour perfection into every pour with the 5.5cl white milk/sauce jug from the Perla collection. Crafted from SiloxiHT porcelain, it’s lighter, more durable, and elegantly translucent, making it ideal for sophisticated dining settings.
5.5
(Excl. VAT)
Loading...
Perla (referring to the beautiful white round pearls of pearl oysters) is a symbol of innovation in many ways. It is CHIC's iconic collection, combining elemental natural beauty with innovative influences. The white Perla items are made from the leading SiloxiHT formula. This formula consists of a unique combination of high-quality materials, making the products not only thinner and slightly translucent, but also extremely light, highly durable and wear-resistant. SiloxiHT guarantees fine bone china looks with robust properties. What's more, the durable and lightweight material is an excellent tool for catering staff and is even perfect for the aviation industry. Both the chef and the person serving the plates at the table enjoy working with it.
| SKU | 783522 |
|---|---|
| Brand | Chic |
| Collection | Perla |
| Product type | Milk/Sauce Jug |
| Newest | Jun 15, 2023 |
| Main color | White |
| Colors | White |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Siloxi HT Porcelain |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 5cl |
| Produced in | China |
| Content (cl) | 5,5 |
| Weight | 0,05 kg |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 4 |
| Item barcode | 5410595756414 |
Inner carton
| Barcode: | 25410595756418 |
| Width: | 0.105 m |
| Height: | 0.06 m |
| Length: | 0.105 m |
| Weight: | 0.22 kg |
| Quantity: | 4 |
Outer carton
| Barcode: | 15410595756411 |
| Width: | 0.335 m |
| Height: | 0.25 m |
| Length: | 0.34 m |
| Weight: | 7.92 kg |
| Quantity: | 144 |
Palet
| Barcode: | 35410595756415 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 1.13 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 190.08 kg |
| Quantity: | 3456 |