Tasse à moka 11cl white Perla
Perla (referencing the beautiful white round pearls from pearl oysters) is a symbol of innovation in several ways. It’s the iconic collection of CHIC, where elemental natural beauty got combined with updated styling. The white Perla items are made of the unique formula SiloxiHT. This formula consists of a blend of quality materials, which allows the product to be thinner, more durable, lighter in weight and more translucent than any porcelain product. SiloxiHT guarantees fine bone china looks with robust characteristics. Above this, the durable and lightweight material is a good feature for the catering and restaurant staff, but it is also perfectly suited for the airline industry. Both the chef and the person who serves the plates like to work with it.Perla boosts a magnificent gloss and organic round shapes, which are unique. “The lightweight nature and durability really appeals to hospitality. The organic shapes look like they add a point of interest but keep quite clean lines, which is ideal. This range is very marketable and the price points make it great value for money” (Birch, 2018).Thanks to its unique characteristics, the Perla collection got in its year of introduction nominated for the Horecava Innovation Awards 2018 (Amsterdam), the award for the best innovation in the Dutch foodservice industry. Next to this, the collection was exposed at the “Innovation & TrendLAB” at Horecava and the “What’s new” exhibition’s area at Maison&Objet in Paris. Last but not least, the collection ended up second in the “Tableware International Awards of Excellence 2018” in the category “Hospitality”, which was awarded at Ambiente (Frankfurt). Horecava being the largest hospitality fair in the Netherlands, Maison&Objet the international authority for home decor, interior design, architecture and lifestyle culture and Ambiente the world’s most important consumer goods trade fair; therefore these nominations are an achievement on their own.
6.95
(Excl. VAT)
Chargement...
Perla (en référence aux magnifiques perles blanches rondes des huîtres perlières) est à plusieurs égards un symbole d'innovation. Il s'agit de la collection emblématique de CHIC, où la beauté naturelle élémentaire s'allie à des influences innovantes. Les articles blancs Perla sont fabriqués à partir de la formule de pointe SiloxiHT. Cette formule consiste en une combinaison unique de matériaux de haute qualité, qui rend les produits non seulement plus fins et légèrement translucides, mais aussi extrêmement légers, très durables et résistants à l'usure. SiloxiHT garantit l'aspect de la porcelaine fine avec des propriétés robustes. De plus, ce matériau durable et léger est un excellent outil pour le personnel de restauration, et convient même parfaitement à l'industrie aéronautique. Le chef comme la personne qui sert les plats à table apprécient de travailler avec.
| SKU | 783510 |
|---|---|
| Marque | Chic |
| Collection | Perla |
| Type de produit | Tasse Moka |
| Nouveautés | 6 mars 2017 |
| Couleur principale | Blanc |
| Couleurs | Blanc |
| Matériel principal | Porcelaine |
| Matériaux | Siloxi HT Porcelaine |
| Forme | Rond |
| Taille commerciale | 11cl |
| Produit en | La Chine |
| Diamètre | 6.5 cm |
| Largeur (cm) | 6.5 cm |
| Contenu (cl) | 11 |
| Poids | 0,06 kg |
| Passe au lave-vaisselle | Oui |
| Double paroi | Non |
| Convient pour aliments | Oui |
| Boîte cadeau | Non |
| Caractéristiques artisanales | Non |
| Passe au micro-ondes | Oui |
| Passe au four | Non |
| En matériaux recyclés | Non |
| Unités de commande | 4 |
| Code-barres de l'article | 5410595662555 |
Inner carton
| Barcode: | 25410595662559 |
| Width: | 0.132 m |
| Height: | 0.058 m |
| Length: | 0.132 m |
| Weight: | 0.24 kg |
| Quantity: | 4 |
Outer carton
| Barcode: | 45410595662553 |
| Width: | 0.285 m |
| Height: | 0.37 m |
| Length: | 0.42 m |
| Weight: | 8.64 kg |
| Quantity: | 144 |
Palet
| Barcode: | 35410595662556 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 0.95 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 103.68 kg |
| Quantity: | 1728 |